Strona główna » Blog » Jakie produkty do pielęgnacji kopyt wybrać?

Jakie produkty do pielęgnacji kopyt wybrać?

Data dodania: 29-10-2020

alt

Jakie produkty do pielęgnacji kopyt wybrać?

 

Pielęgnacja i dbanie o dobry stan konia to jedno z podstawowych zadań właściciela lub opiekuna. Konie to wspaniałe i wrażliwe zwierzęta i należy się nimi zajmować z uwagą i poświęceniem. Codziennością jest dbanie o doskonały stan kopyt i sierści zwierzęcia. Zwłaszcza pamięć o czyszczeniu kopyt jest niezwykle istotna, ponieważ w znaczącym stopniu wpływa na kondycję zwierzęcia i jego stan zdrowia. Nieregularne sprawdzane kopyt może być powodem urazów i stanów zapalnych, czasami groźnych dla życia. Dlatego dbajmy o nasze zwierzęta, z troską i miłością podchodzimy do ich pielęgnacji tak, aby cieszyły się dobrym zdrowiem przez długi czas. 

Czyszczenie kopyt

Najważniejszym elementem w dbaniu o kopyta jest ich odpowiednie czyszczenie. To niezwykle istotny element pielęgnacji, ponieważ to nie tylko zabieg estetyczny, ale ma też znaczący wpływ na stan zdrowia zwierzęcia. Kopyta są wbrew pozorom bardzo wrażliwym miejscem i wymagają szczególnej uwagi. Ich czyszczenie powinno odbywać się nawet dwa razy dziennie, czyli przed i po jeździe. Przed jazdą należy sprawdzić, czy kopyta są w dobrym stanie, a do ich czyszczenia używa się kopystki. Za jej pomocą można dokładnie usunąć zanieczyszczenia takie jak błoto, piasek, kamienie lub inne niepożądane obiekty. Jeżeli nie wyczyścimy dokładnie kopyta, a znajdzie się w nim kamień, patyk lub szkło, możemy doprowadzić do urazu i kontuzji naszego podopiecznego w czasie jazdy. Kopyto czyścimy nie tylko na powierzchni, ale również w rowkach tak, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. W czyszczeniu przyda się cierpliwość, spokój i wiedza, ponieważ jest to proces ciągły warto, aby był przyjemny i bezproblemowy zarówno dla nas, jak i dla konia. Każde kopyto jest inne, dlatego warto przyglądać im się uważnie, aby w momencie, gdy tylko zacznie się coś dziać w porę zauważyć problem i szybko zająć się jego leczeniem. Czyszczenie zaczynamy od ostrej części kopystka, za której pomocą dokładnie można usunąć zanieczyszczenia z okolic strzałki, następnie należy użyć części ze szczotką, która wymiecie pozostałe zabrudzenia. Wszelkie obiekty należy niezwłocznie usunąć a w przypadku głębokiego urazu skontaktować się z weterynarzem. Po czyszczeniu, kopyta powinno płukać się wodą lub w roztworze soli, który doskonale dezynfekuje. Kopyta powinny być sprawdzane regularnie również w celu weryfikacji czy nie dzieje się z nimi nic złego, w postaci na przykład stanu zapalnego. Jeżeli zauważymy, że kopyto jest miękkie, wygląda nietypowo i ma brzydki zapach, powinniśmy szybko reagować. Duży wpływ na stan kopyt mają warunki, w jakich przebywa zwierzę. Dlatego oprócz regularnego czyszczenia i pielęgnacji, należy pamiętać, aby w miejscu przebywania zwierzęcia znajdowała się sucha i czysta wyściółka. Na stan kopyt ma też wpływ dieta, dlatego pamiętajmy o odpowiednim żywieniu bogatym w witaminy i minerały. W pielęgnacji kopyt nadal często korzysta się z pomocy kowala, który nie tylko podkuwa konia, ale także dba, aby jego kopyta były w dobrym stanie i miały odpowiedni kształt i nie przerastały. Podkuwanie jest przydatne w przypadku gdy koń przemieszcza się lub pracuje na różnorodnej powierzchni. Najlepiej, aby wizyty kowala były dość częste, czyli co 6-8 tygodni. Alternatywą dla podków jest stosowanie specjalnych butów dla koni. 

Pielęgnacja kopyt

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji jest smarowanie i natłuszczanie kopyt specjalnymi olejami, które nie tylko zapewniają im piękny wygląd, ale również zapobiegają zbyt intensywnemu nasiąkaniu wodą. Polecamy stosowanie profesjonalnych preparatów wysokiej jakości. W naszej ofercie znajdują się produkty marki BLACK HORSE, przeznaczone do całościowej pielęgnacji naszego konia. Idealna do częstego stosowania jest Wzmacniająca maska do kopyt w żelu, która chroni od czynników zewnętrznych, a jej bogaty skład zapewnia kompleksową pielęgnację. Polecamy też Olej do kopyt Perfect Hoof, który dzięki zawartości olejów i wyciągów nawilża i odżywia kopyta, zapobiegając ich pękaniu. 


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl